Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obec > O obci

O obci

Obec Rebešovice ( původně Rybišovice ) se nachází v jižní části okresu Brno-venkov v bezprostřední blízkosti města Brna, se kterým je propojena IDS. V současnosti zde žije 960 obyvatel. Rebešovice leží při levém břehu Svratky a Ivanovického potoka na území tzv. Dyjskosvratecké nivy.

V dobách svého vzniku ležela obec uprostřed lužních lesů s úrodnou půdou a hojností ryb. Motiv ryb se stal základem názvu a později i znaku a praporu obce. První písemná zmínka o Rebešovicích pochází z roku 1174. O rok později daroval vladyka Ondřej obec klášteru benediktýnů v Rajhradě. Na sklonku 17. století byl na místě starého svobodného dvora v roce 1694 proboštem Benno Brancouzským vystavěn zámeček s kaplí sv. Doroty, kde se každou sobotu slouží mše. V 18. a 19. století vzniklo na území obce několik drobných sakrálních staveb.

Na území obce jsou tři objekty evidované v státním seznamu nemovitých památek. Nejstarší je pozdně barokní stavba kapličky z 18. století se sochou sv. Jana Nepomuckého u vodního pramene na stráni pod zámečkem. Z roku 1778 pochází rokokový litinový kříž, osazený na nevšední kamenné podnoží z červeného pískovce, s dominantním vysokým reliéfem bolestné Panny Marie. Kolem roku 1830 byla postavena klasicistní rustikální zvonička čtvercového půdorysu na návsi obce. Místní významnou stavbou je objekt zámečku s kaplí. V budově dnes sídlí úřad a je zde zámecká restaurace a knihovna.

Členitá krajina v okolí obce je vyhledávaným cílem rybářů, turistů a v neposlední řadě i cyklistů, kteří hojně využívají vybudované cyklistické stezky.

Sál na zámečku se využívá ke cvičení pro děti, sportovci pořádají v lednu tradiční ples sportovců, v únoru se pořádají tradiční stárkovské hody sv. Doroty, v měsíci září pořádá obec Babské hody, v prosinci se uskutečňuje mikulášská nadílka pro děti. Na zámečku každým rokem vítá starosta nové občánky a pořádá posezení pro důchodce.

Den před Štědrým večerem se sejdou občané před osvětleným vánočním stromem na zámečku a zazpívají si vánoční koledy při svařeném vínku za zvuků místních hudebníků.

Vlevo od zámečku asi 150 m je sportovní areál, kde se nachází kurty na tenis, hřiště na volejbal, nohejbal, malou kopanou, streetball. Každoročně pořádá TJ Sokol mnoho sportovních akcí a turnajů. V areálu je klubovna se sociálním zařízením a hernou na stolní tenis.