Popis návrhu
Základním zadáním studie bylo navrhnout bezpečné dopravní řešení u hlavních autobusových zastávek obce a následnou úpravu navazujících stávajících ploch. Před zahájením návrhu bylo provedeno polohopisné a výškopisné zaměření lokality, dendrologický průzkum. Byly zjištěny polohy stávajících inženýrských sítí a dále byla provedena fyzická obhlídka lokality a pořízena fotodokumentace.
Stávající stav je patrný ze situace polohopisného zaměření, kdy dotčenou plochu převážně zaujímají asfaltové komunikace a bývalá točna autobusu. V minulosti proběhla v prostoru nešťastná výsadba jehličnatých stromů. Centrální „památník“ s postmoderní kašnou je špatně přístupný chodníčkem přímo z hlavní komunikace.
Navržené řešení
Celá koncepce vychází z nového dopravního řešení dvou autobusových zastávek a přechodu pro chodce. Je navržen tzv. vídeňský typ zastávky, kdy v ose komunikace je zvýšený ostrůvek z důvodu zabránění předjíždění stojícího autobusu na zastávce. Přechod pro chodce je uprostřed mezi zastávkami.
Dalším motivem návrhu byla skutečnost, že z prostoru je možné shlédnout panorama města Brna. Důležitým aspektem byla také snaha odclonění rušné hlavní komunikace od nového náměstí.
Netypický trojúhelníkový tvar nového náměstí vzniká logickým vymezením nejkratších přístupových cest ze spodních částí obce k novému přechodu pro pěší. Na tento ostrý motiv navazují tvary nových hmot obou stran náměstí, které odcloňují hlavní silnici. Při severní hraně náměstí je umístěn nový objekt, který může sloužit jako klubovna, kavárna, cukrárna apod. Jsou zde také veřejná WC.
Na střeše budovy, která je z poloviny zapuštěná v novém terénním valu, je vyhlídková terasa na centrum Brna. Nové náměstí může sloužit také pro konání farmářských či vánočních trhů, hodů apod.
Stávající automobilové propojení mezi ulicí Rajhradickou a V uličce nahrazuje nová jednosměrná místní komunikace při severní části území, u které jsou navržena podélná parkovací stání.
Celé území je svažité z východu na západ s výškovým rozdílem 5 m! Tato skutečnost je využita pro umístění netypického amfiteátru - jedná se spíše o odpočinkové kamenné trámy na hranách zatravněných teras. U obchodu je umístěno pódium a taneční plocha. Tato partie může sloužit pro letní kino nebo umělecká představení v kteroukoliv roční dobu.
Mezi jižní fasádou obchodu a sousedním pozemkem je navrženo případné zázemí pro účinkující a druhé veřejné WC.Na novém náměstí a taneční ploše u obchodu jsou zapuštěné vodní trysky.
Zastávka směrem na Brno je doplněna o interaktivní tabuli s místním informačním systémem, podobnou jako na u vstupu do obchodu. Zastávky jsou také z betonových monolitických konstrukcí se střechou porostlou zelení – parkovým trávníkem a extenzivní zelení.
Plocha náměstí je z kamenných žulových desek v různých velkých formátech. Kolem náměstí jsou chodníky ze žulové mozaiky. Mobiliář je tvořen lavičkami a odpadkovými koši z ocelových nosných konstrukcí a dřevěných hranolů.
Sadové úpravy
Na vegetačních plochách kolem nové návsi v Rebešovicích bude vysazeno 18 ks vzrostlých listnatých stromů, v plošných výsadbách bude vysazeno 77 ks keřů, množství trvalek, cibulovin a okrasných travin. Kolem navrhovaných objektů, komunikací a zpevněných ploch nové návsi budou provedeny rozsáhlé sadové úpravy. Celé území bude výrazně výškově modelováno, aby bylo centrální náměstí opticky i hlukově odcloněno od rušného provozu na sousedící hlavní průjezdní komunikaci.
V zimě může být modelovaný terén využíván pro zimní radovánky dětí. Na centrálním náměstí bude vysazen ve zpevněné ploše výrazný solitérní strom – platan. Vegetační pás nad parkovací plochou bude doplněn malokorunnými stromy – okrasnými bezplodými višněmi, které na jaře vyniknou svými růžovými květy.
Díky zvolené druhové skladbě vysazených rostlin bude výsadba dynamická a atraktivní po celý rok. Záhon bude působit přírodním vzhledem a bude mít minimální požadavky na údržbu. Součástí parkových úprav bude i založení extenzivní vegetační střechy nad objektem autobusové zastávky směr Brno.