Obec Rebešovice
Zámecká 12
664 61 Rebešovice
IČ: 00488089
ZMĚNA MÍSTA TRVALÉHO POBYTU neboli PŘIHLÁŠENÍ K TRVALÉMU POBYTU
Základní informace
Občan České republiky může mít jen jedno místo trvalého pobytu na území České republiky, a to v objektu, který je určen k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci a je označen číslem popisným, evidenčním, popřípadě orientačním.
Změnu místa trvalého pobytu občan ČR ohlásí ohlašovně v místě nového trvalého pobytu, tzn. přihlašuje-li se občan k trvalému pobytu v obci Rebešovice, učiní tak na ohlašovně Obecního úřadu Rebešovice, Zámecká 12, Rebešovice.
Místem trvalého pobytu občana v době jeho narození je automaticky místo trvalého pobytu jeho matky. Není-li matka občanem, je místem trvalého pobytu dítěte v době jeho narození místo trvalého pobytu otce.
Přihlášením k trvalému pobytu se automaticky ruší trvalý pobyt v obci, ve které byl občan dosud přihlášen.
Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k uvedenému objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.
Není možné se přihlásit na úřední adresu sídla ohlašovny. Tuto adresu má jen ten občan, kterému byl údaj o místu trvalého pobytu ve správním řízení úředně zrušen, nebo který se po ukončení pobytu v cizině nebo po udělení občanství České republiky nemá možnost přihlásit k jinému trvalému pobytu do konkrétního objektu a požaduje vyřízení OP s uvedením trvalého pobytu na území České republiky.
Občané cizí státní příslušnosti se přihlašují k pobytu dle zvláštních právních předpisů u cizinecké policie.
Co musíte předložit
Při ohlášení změny místa trvalého pobytu je občan povinen:
POZOR! V případě ztráty občanského průkazu, není-li občan držitelem cestovního dokladu, řidičského průkazu nebo jiného dokladu s fotografií, nelze změnu trvalého pobytu umožnit. Občan si musí nejprve vyřídit nový občanský průkaz.
Postup při přihlášení k trvalému pobytu
Kdo také může hlásit změnu trvalého pobytu
Za občana může změnu místa trvalého pobytu ohlásit jím pověřený zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele.
Za občana mladšího 15 let ohlásí změnu jeho zákonný zástupce, nebo fyzická osoba, které bylo dítě svěřeno do péče rozhodnutím soudu.
Za občana, jehož svéprávnost byla omezena tak, že není k tomu úkonu způsobilý, ohlásí změnu místa trvalého pobytu jeho opatrovník.
Za občana může změnu místa trvalého pobytu ohlásit člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem.
Ohlášení změny údaje místa trvalého pobytu je správním řízením, kde po splnění zákonných podmínek, po předložení všech potřebných dokladů a po uhrazení správního poplatku, ohlašovna ihned změnu zaeviduje. Rozhodnutí se nevydává, protože se žádosti vyhovuje v plném rozsahu.
Při narození dítěte není potřeba hlásit ohlašovně trvalý pobyt, ten je automaticky v místě trvalého pobytu matky. Je-li matka cizinka, má dítě trvalý pobyt na adrese otce, pokud nelze pobyt otce zjistit, má dítě trvalý pobyt v sídle ohlašovny, v jejímž územním obvodu se narodilo. Rodiče pak mohou dítě přihlásit na trvalý pobyt matky nebo otce s doklady potřebnými ke změně trvalého pobytu.
Při úmrtí občana nemusí pozůstalí odhlašovat trvalý pobyt na ohlašovně. Ten je automaticky ukončen na základě zápisu matriční události do agendového informačního systému evidence obyvatel matričním úřadem v místě úmrtí.
Plná moc k zastoupení při ohlášení změny trvalého pobytu a
souhlas s ohlášením změny místa trvalého pobytu oprávněné osoby jsou k dispozici ke stažení, můžete je vyplnit, ale je na nich nutné úřední ověření podpisu.
Ohlašovna je pak dále povinna ve lhůtě 15 dnů od zaevidování změny oznámit vlastníkovi objektu změnu v počtu přihlášených osob s uvedením jména, příjmení a data narození oprávněné osoby (nájemce nebo vlastníka, ne přihlašovaného, pokud není oprávněnou osobou).
Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Občan ČR zaplatí správní poplatek ve výši Kč 50 Kč za osobu, děti do věku 15 let jsou od tohoto poplatku osvobozeny.
Přestupky
Podle zákona o evidenci obyvatel se přestupku dopustí ten, kdo:
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Při předložení všech předepsaných dokladů neprodleně, v ostatních případech 30 dní dle správního řádu.
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Odvolání proti rozhodnutí o nezaevidování místa trvalého pobytu jako řádný opravný prostředek a mimořádné opravné prostředky dle správního řádu
Právní předpisy a související právní předpisy dle kterých se postupuje
Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech, ve znění pozdějších předpisů, vyhláška č. 296/2004 Sb., kterou se provádí zákon o evidenci obyvatel, zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích
Kontaktní osoba
Petra Nechvátalová, tel. 547 230 376
úřední dny: pondělí, středa 7.30 - 17.00 hodin (11.30 – 12.00 polední přestávka), dále dle telefonické domluvy
Svátek má Agáta
Státní svátky a významné dny na dnešek: